Co to jest reakcja na ogień?
Palność lub niepalność materiałów budowlanych można łatwo poznać, bo klasyfikacja ich reakcji na ogień, tzw. euroklasa, znajduje się w specyfikacji technicznej. Jest to obowiązkowa informacja towarzysząca oznakowaniu CE.
Większość materiałów budowlanych, w tym praktycznie wszystkie izolacje cieplne, takie oznakowanie posiadają. Na oznaczenie euroklasy składa się: klasa podstawowa od A1 (najlepszej) poprzez A2, B, C, D, E lub F oraz dodatkowo dwie uzupełniające: s (1, 2 lub 3) oraz d (0, 1 lub 2).
Np. A1 – mówi, że materiał jest całkowicie niepalny, A2 – prawie niepalny, a kolejne klasy od B do F oznaczają coraz większy stopień palności wyrobu. Praktycznie wyroby klas od B do F zapalają się, przy czym im niższa klasa (bliżej F), tym szybciej to następuje i pod wpływem coraz mniejszego płomienia. Dodatkowo, im bardziej palny jest wyrób, tym więcej energii wydziela podczas spalania. Tym samym zwiększa ogień i przyczynia się do szybszego rozwoju pożaru.
Klasyfikacja uzupełniająca s dotyczy wytwarzania dymu, który obok płomieni i temperatury stanowi istotny czynnik zagrożenia i przyczynia się do największej liczby ofiar pożaru. Określa on ilość i szybkość wytwarzania dymu przez palący się wyrób: s1 – mało, s2 – średnio, s3 – dużo.
Klasyfikacja uzupełniająca d dotyczy materiałów spoza klasy A1 i ocenia możliwość tworzenia się płonących kropel i odpadów, które mogą powodować dalsze rozprzestrzenianie się pożaru oraz utrudniać ewakuację: d0 oznacza, że wyrób nie wytwarza płonących kropli, d1 – że jest ich niewiele, d2, że jest ich wiele i są trwałe.
Płyty warstwowe Europanels posiadają bardzo dobre parametry reakcji na ogień: B-s2,d0 co plasuje je w czołówce produktów tego typu na rynku.