Czy płyta warstwowa może być idealnie gładka?
Wyprodukowanie płyty gładkiej w zasadzie nie stanowi większego problemu technologicznego, o ile ta gładkość mieści się w jakieś tolerancji. Dla płyt warstwowych Europanels jest to L = 0,6 / 1,0 / 1,5mm dla 200 / 400 / >700mm.
Dla uzyskania zadowalającego efektu należy pamiętać, że standardowa grubość okładzin stalowych 0,5mm jest niewystarczająca i należy stosować grubsze okładziny, np. 0,7mm.
Jednak produkcja i technologia to jedno, a cykl życia budynku to coś bardziej złożonego. O ile płyta warstwowa może z fabryki EuroPanels wyjechać w pożądanej gładkości, to pracując na budynku poddawana jest cyklom naprężenia w wyniku zmian temperatury zewnętrznej (cykle dzień/noc dają nawet do 80 stopni C dobowej różnicy!). W wyniku tego, na powierzchni mogą pojawić się drobne pofalowania powierzchni. Ma to jednak charakter naturalny i nawet w odniesieniu do ścian wykonanych w technologii murowanej nie można mówić o uzyskaniu efektu pełnej gładkości. Ewentualne uwidocznienie nierówności zależy od gry światła i kąta patrzenia.
Płyta warstwowa Europanels to produkt budowlany i jako taki należy ją traktować.