Dlaczego usytuowanie budynku względem stron świata ma znaczenie?
Z fizyki obiektów budowlanych wynika, iż słońce najbardziej operuje na ścianach południowych.
W porównaniu, ściany wschodnie są nieco mniej wystawione na to oddziaływanie, zachodnie jeszcze mniej, a północne niemal w ogóle nie są narażone na obciążenia termiczne wynikające z promieniowania słonecznego.
Ma to istotne znaczenie dla zachowania się płyt warstwowych na obiekcie, gdyż ten materiał wykonany jest m.in. ze stali, która pod wpływem ciepła wydzielanego z powodu aktywności słonecznej ulega rozszerzaniu i kurczeniu się w fukcji temperatury.
Jest to obiektywne zjawisko fizyczne występujące w przyrodzie i z tego właśnie względu np. tory kolejowe czy tramwajowe są układane z zachowaniem dylatacji, czyli dystansu kompensującego pracę materiału pod wpływem cyklów termicznych.
W płytach warstwowych, na ściany południowe zaleca się stosowanie jasnych kolorów, a w przypadku rdzenia EPS dodatkowej dylatacji, jeśli długość jednej płyty przekracza 7m. Każdorazowo, architekt / projektant określa obciążenia charakterystyczne dla obiektu, w tym także obciążenia termiczne. Dlatego przy doborze materiałów należy korzystać z danych technicznych wynikających z projektu budynku i materiału (płyty).